Με απόφαση του Πενταμελούς Εφετείου (Τμήμα Αναστολών) ελεύθερος είναι από την περασμένη Δευτέρα και ο Κώστας Αγαπίου, ο τελευταίος πολιτικός κρατούμενος της υπόθεσης ΕΛΑ που παρέμενε στη φυλακή (είχαν προηγηθεί οι αποφυλακίσεις των Χρήστου Τσιγαρίδα, Ειρήνης Αθανασάκη και Αγγ. Κανά). Είναι η πρώτη φορά που ο Αγαπίου υπέβαλε αίτηση αναστολής εκτέλεσης της ποινής μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης σε δεύτερο βαθμό και αυτή έγινε δεκτή από το δικαστήριο, όπως είχε συμβεί και με τους συγκατηγορούμενούς του.
Ως μάρτυρες υπεράσπισής του κατέθεσαν ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Γιάννης Μπανιάς και ο δημοσιογράφος Μίμης Μανωλάκος, που τόνισαν ότι ο Αγαπίου δεν είναι ύποπτος φυγής, γεγονός που αποδείχτηκε από την παρουσία του στην πρώτη δίκη μέχρι το τέλος, ακόμα και μετά την ανακοίνωση της καταδικαστικής απόφασης που «έδειχνε» το δρόμο της φυλακής. Αναφέρθηκαν ακόμα στις αντικρουόμενες αποφάσεις (μια καταδικαστική και μια αθωωτική για την ίδια υπόθεση), στα προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζει και στον πολιτικό χαρακτήρα της δίωξης.
Ο εισαγγελέας της έδρας δήλωσε ότι αντιπαρέρχεται την ουσία (τις δυο αντικρουόμενες αποφάσεις), αναφέρθηκε στις δύο ιατρικές γνωματεύσεις που πιστοποιούν σοβαρό πρόβλημα υγείας, μίλησε για την πίεση που ασκεί στην ψυχική υγεία ο εγκλεισμός και συμφώνησε ότι ο Αγαπίου δεν είναι ύποπτος φυγής, όπως αποδείχτηκε από τη στάση του κατά την πρώτη δίκη. Το δικαστήριο αποφάσισε ομόφωνα την αναστολή εκτέλεσης της ποινής και του επέβαλε τους περιοριστικούς όρους της εμφάνισης δυο φορές το μήνα στην Αστυνομία και των 3.000 ευρώ εγγύησης.