Γαλάζιες απάτες
Το 4% του ΦΠΑ που «έταξε» ο Καραμανλής στον «κουμπαρά της ασφάλισης» σημαίνει 0,78% του βασικού συντελεστή ΦΠΑ, που σήμερα είναι 19%. Δηλαδή, εμείς τώρα πρέπει να πιστέψουμε ότι η κυβέρνηση της ΝΔ θα πάρει τα 3/4 από την αύξηση του ΦΠΑ που έκανε το 2006 και θα τη δώσει στην κοινωνική ασφάλιση. Ε, δεν το πιστεύουμε.
Για τον απλούστατο λόγο ότι εκείνη η αύξηση του ΦΠΑ έγινε με το αιτιολογικό ότι αποτελεί «μόνιμο διαρθρωτικό μέτρο», δηλαδή μέτρο που θα διαρκεί στο διηνεκές υπέρ της «δημοσιονομικής ισορροπίας». Ετσι ακριβώς το παρουσίαζε ο Αλογοσκούφης στον Αλμούνια. Επομένως, αυτό δε μπορεί να γίνει. Τι θα γίνει; Μια νέα αύξηση του ΦΠΑ, μέρος της οποίας θα διοχετεύεται στον περιβόητο «κουμπαρά». Αλλωστε, στον Αλαβάνο, που ήταν ο μόνος που το ‘πιασε, ο Καραμανλής δεν απάντησε, μολονότι προκλήθηκε. Επομένως, η αύξηση του ΦΠΑ πρέπει να θεωρείται δεδομένη και το Ασφαλιστικό θα χρησιμοποιηθεί ως φερετζές, ως εργαλείο για να αποκτήσει κοινωνική νομιμοποίηση ένα φορομπηχτικό μέτρο.
Και πάλι, όμως, θα πρόκειται για κρατικό χρήμα και όχι για χρήμα της ασφάλισης. Καταρχάς, όλα τα κονδύλια του «κουμπαρά» θα προσμετρώνται ως δημόσια έσοδα, άρα θα μειώνουν το έλλειμμα. Δεύτερο, σύμφωνα με την πάγια κρατική πρακτική, αν αυτά τα κονδύλια χρειαστούν για να μπαλώσουν οποιεσδήποτε τρύπες, θα χρησιμοποιηθούν χωρίς δεύτερη σκέψη. Και τι θα γίνει όταν χρειαστούν στην Ασφάλιση; Ο,τι γίνεται παγίως έως τώρα: μια νέα αντιασφαλιστική μεταρρύθμιση. Ετσι δεν έγινε με τα αποθεματικά της ασφάλισης; Τα «ρουφούσαν» επί μερικές δεκαετίες και όταν αυτά χρειάστηκαν στην Ασφάλιση, πρώτο έβαλαν τα Ταμεία να δανειστούν με υπέρογκα τραπεζικά επιτόκια και δεύτερο άρχισαν τις αντιασφαλιστικές μεταρρυθμίσεις, στο όνομα της… ανυπαρξίας αποθεματικών.
Παπαγαλάκια
Εγραψε κάποιος Μπ. Πολυχρονιάδης στα Οικονομικά της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας, αναφερόμενος στον σημερινό διοικητή της ΤτΕ Ν. Γκαργκάνα: «Πολλά χρόνια πριν αναλάβει καθήκοντα διοικητή στην ΤτΕ είχε διατελέσει εμπνευστής του Προγράμματος Σταθερότητας, το οποίο είχε επιχειρήσει να επιβάλει ο Κ. Σημίτης ως υπουργός Οικονομίας το 1985, που έμεινε στην ιστορία ως το πρώτο πρόγραμμα λιτότητας επί ΠΑΣΟΚ. Το πρόγραμμα αυτό αποσύρθηκε τότε άρον άρον από τον Ανδρέα Παπανδρέου μαζί με τον Κ. Σημίτη, καθώς προκάλεσε μεγάλες αντιδράσεις». Εντάξει, είπαμε να είσαι πράσινο παπαγαλάκι, ρε μεγάλε, αλλά όχι κι έτσι.
Το περιβόητο πρόγραμμα λιτότητας εφαρμόστηκε από τον Α. Παπανδρέου το Νοέμβρη του 1985, αφού πρώτα πήρε τις εκλογές (τον Ιούνη της ίδιας χρονιάς) υποσχόμενος καλύτερες μέρες. Το πρόγραμμα αρνήθηκε να εφαρμόσει ο Αρσένης που «την έκανε» από το ΠΑΣΟΚ και έφτιαξε δικό του κόμμα (το ΕΣΚ, που συνεργάστηκε με το ΚΚΕ). Κλήθηκε, λοιπόν, να το εφαρμόσει ο Σημίτης, που το εφάρμοσε με πλήρη ανελαστικότητα από το 1985 μέχρι και το τέλος του 1987.
Εγκαταλήφθηκε από τον Παπανδρέου ενόψει προϋπολογισμού 1988 και ο Σημίτης «την έκανε», επειδή ο πρωθυπουργός τον «άδειασε». Πού είδε, λοιπόν, ο δημοσιογράφος την άρον-άρον εγκατάλειψη, λόγω αντιδράσεων; Οταν αναπτύχθηκαν οι ισχυρές αντιδράσεις, ο Α. Παπανδρέου δε δίστασε να οργανώσει πραξικόπημα στη ΓΣΕΕ και να διασπάσει την ΠΑΣΚΕ (με αρχιπραξικοπηματία τον Ραυτόπουλο).
Ανάρμοστες σχέσεις
Ecocinema στον Πειραιά, οργανωμένο από τον Ηλία Ευθυμιόπουλο, πρώην επικεφαλής της Greenpeace στην Ελλάδα και πρώην υφυπουργό ΠΕΧΩΔΕ (επί Λαλιώτη). Δεν θα ασχοληθούμε με τις πράσινες μπίζνες στις οποίες δραστηριοποιούνται… παραδοσιακοί οικολόγοι τύπου Ευθυμιόπουλου. Οταν, όμως, τον ακούγαμε την περασμένη Τρίτη να αναλύει τους κινδύνους από τις λιθανθρακικές και λιγνιτικές μονάδες της ΔΕΗ, θυμηθήκαμε αυτό που με έκπληξη διαπιστώσαμε, όταν επισκεφτήκαμε το Ecocinema για να δούμε κάποιες από τις (πράγματι ενδιαφέρουσες) ταινίες που προβλήθηκαν σ’ αυτό. Μεταξύ των χορηγών, λοιπόν, εκτός από το Δήμο Πειραιά, το ΥΠΕΧΩΔΕ, τον υπό ιδιωτικοποίηση ΟΛΠ, τον Ολυμπιακό του Κόκκαλη και την Τράπεζα Πειραιώς, είδαμε να φιγουράρει και η S&B. Ναι, η εταιρία του ομίλου Κυριακόπουλου που ευθύνεται (με τη βούλα και των επιθεωρητών δύο υπουργείων πλέον) για μια τεράστια οικολογική καταστροφή στη Μήλο (αναλυτικά δημοσιεύματα έχουν δημοσιευτεί στην «Κ»). Ο Κυριακόπουλος, βέβαια, «αγοράζει» ασυλία. Οι «ευαίσθητοι» οικολόγοι τύπου Ευθυμιόπουλου, όμως, γιατί του την «πουλάνε»;
Ο Φώλιας άφησε… φώλι
Γράφαμε την προηγούμενη εβδομάδα για τον ανεκδιήγητο υπουργό Ανάπτυξης Χρ. Φώλια και τις δηλώσεις του με τις οποίες παρομοίαζε την ακρίβεια με το… τανγκό, μοιράζοντας την ευθύνη σε κερδοσκόπους και καταναλωτές. Μάλλον βιαστήκαμε να «δείξουμε» τον (και ιδρυτή των Goodies) υπουργό ως κάτι το ξεχωριστό, ως μια γραφικότητα στο αστικό πολιτικό σύστημα. Ο Φώλιας άφησε φώλι, πάνω στο οποίο κάθονται και άλλοι αστέρες του συστήματος, «γεννώντας» ανάλογες απείρου κάλλους τοποθετήσεις. Ρωτήθηκε (εκπομπή «Πρώτη Γραμμή» της ΝΕΤ), λοιπόν, ο Μ. Χρυσοχοΐδης, αστέρας του «εκσυγχρονισμού» και φιλόδοξος δελφίνος του Γιωργάκη, ποια είναι τα βαθύτερα αίτια της ακρίβειας και απάντησε: «Η αιτία είναι ότι είμαστε όλοι αισχροκερδείς»!!! Βλέποντας δε την απορία ζωγραφισμένη στα πρόσωπα των δημοσιογράφων, συμπλήρωσε πως θέλει να πει ότι όλοι αρέσκονται στο εύκολο κέρδος! Ποιοι όλοι, ρε απατεωνίσκοι; Στο ίδιο τσουβάλι εργαζόμενοι μισθοσυντήρητοι και συνταξιούχοι με καπιταλιστές της βιομηχανίας και του εμπόριου; Στο ίδιο τσουβάλι εκείνοι που ελέγχουν την παραγωγή και το εμπόριο με τους ψιλικατζήδες;