♦ Καινοτομία και επιχειρηματικότητα στο σύγχρονο κόσμο – Ημερίδα – Ιανουάριος 2008 (ΣΕΒ – Microsoft)
Μας τα λένε, αλλά εμείς εκεί. Κολλημένοι με τις ιδεοληψίες μας, με τις ιδεολογίες μας, με τα δόγματά μας. Γιατί, κύριοί μου και κυρίες μου, δεν μπορείτε εσείς, δεν έχετε το δικαίωμα, δεν έχετε το ανάστημα, από ένα τυχαίο περιστατικό, την πτώση του «κουλτουριάρη» εραστή, να γενικεύετε, να τους βάζετε όλους στο ίδιο τσουβάλι. Διότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Οι μίζες, οι εξαγορές, τα χτυπήματα κάτω από τη ζώνη, οι αδιαφανείς διαδικασίες, ο λαθεμένος τρόπος χειρισμού κάποιων υποθέσεων από τα ΜΜΕ, οι περιορισμένες αντιπαραθέσεις μεταξύ συναδέλφων δημοσιογράφων, οι ατυχείς αποφάσεις ή παραβλέψεις κάποιων δικαστικών λειτουργών, οι λαθεμένοι χειρισμοί της κυβέρνησης, δεν είναι η σωστή εικόνα της κοινωνίας. Ολα τα προαναφερθέντα είναι εξαιρέσεις ενός υγιούς συστήματος. Τρανή απόδειξη είναι ο Σύνδεσμος Ελλήνων Βιομηχάνων. Το υγιές επιχειρηματικό κεφάλαιο που λένε. Εν μέσω σκανδαλολογίας προχωράει. Ανοίγει νέους ορίζοντες. Δεν επηρεάζεται από το νοσηρό κλίμα των ημερών. Συνεχίζει ακάθεκτος στο δρόμο που έχει χαράξει. Να δίνει 700 ευρώ το μήνα στους εργαζόμενους. Στους συνεργάτες τους. Ετσι τους αποκαλούν οι έντιμοι βιομήχανοι.
♦ Να νικήσει η ζωή. Αλλάζουμε το τοπίο. Δικαίωμά μας! (ΣΥΡΙΖΑ, προεκλογική αφίσα)
Ευτυχώς που δεν είναι όλοι οι αριστεροί ιδεοληπτικοί, που δεν είναι δογματικοί. Ευτυχώς που υπάρχουν αριστερά κόμματα με ανοιχτούς ορίζοντες, σαν τον ΣΥΡΙΖΑ. Και έτσι, εν μέσω σκανδάλων, εν μέσω σήψης και παρακμής ,η αριστερά ξανακραδαίνει τη ρομφαία της κάθαρσης. Αμα είσαι φωτισμένος αριστερός προβλέπεις το μέλλον. Διαθέτεις μια πολιτική διαύγεια. Είδατε σε πόσο σύντομο διάστημα νίκησε η ζωή, όπως προφήτευε η αφίσα; (Μήπως οι φωτισμένοι ηγέτες του ΣΥΡΙΖΑ να λέγανε τα ζώδια στα πρωινάδικα; Δεν ειν’ κακό. Αλλωστε, και τα πρωινάδικα θεσμός είναι). Είδατε σε πόσο διάστημα άλλαξε το τοπίο; Και όλα αυτά οφείλονται στην πρωτοποριακή δράση του ΣΥΡΙΖΑ. Στη μαχητικότητα των οργανώσεων του ΣΥΝ και στη δημιουργικότητα των άλλων ΣΥΡΙΖικών συνιστωσών. Που μπορούν να αξιοποιήσουν όλες τις δημιουργικές δυνάμεις της ελληνικής κοινωνίας. Τους τίμιους βιομήχανους π.χ. που πληρώνουν τους εργαζόμενους με 700 ευρώ. Ξέρω. Ο ΣΥΡΙΖΑ διαφωνεί με τις συνεργασίες με την Microsoft. Αλλά δεν δογματίζει κιόλας. Γιατί το ζητούμενο είναι να κυβερνήσει η αριστερά. Δικαίωμά τους, όπως λένε και στην αφίσα.
♦ Αυτή η πολιτική πρέπει να ανατραπεί. Με το ΣΥΡΙΖΑ για αριστερή αντεπίθεση στο νεοφιλελευθερισμό (ΔΕΑ)
Στα διάφορα στέκια συζητιέται τι θα γίνει με τον ΣΥΡΙΖΑ, όταν τα λιγούρια θα πέσουν με τα μούτρα στην εξουσία. Λάθος, τεράστιο λάθος. Εκείνο που έπρεπε να συζητιέται είναι σε ποιο θεσμό θα μπορούσαν καλύτερα να συνεισφέρουν οι συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ, για να τον μετατρέψουν σε προοδευτική κατεύθυνση. Παράδειγμα, ας πούμε, η ΔΕΑ. Με τη σταθερή της – και πολύ βολική για γλείψιμο παντός είδους – αντινεοφιλελεύθερη γραμμή. Θα μπορούσε να αναλάβει έναν δύσκολο και σοβαρό θεσμό και να τον στρέψει σε αντινεοφιλελεύθερη κατεύθυνση. Τον θεσμό των παιδικών χαρών.