● Το διαβάσαμε στην Ελευθεροτυπία ●●● «Στη Βουλή χθες οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, αν και εν μέσω καύσωνα, έδειχναν να έχουν παγώσει με τις ρυθμίσεις του Εργασιακού» ●●● Ρε, σε ποιον τα πουλάτε αυτά; ●●● Οταν ψήφιζαν το Μνημόνιο, δεν είχαν δει τι έγραφε; ●●● Τα 590 ευρώ το μήνα, με τα οποία θα ξεκινά τον εργασιακό του βίο ο νέος εργαζόμενος, θα έχουν τη δική τους ξεχωριστή συνεισφορά στη σύνταξη που θα πάρει (αν πάρει) μετά από καμιά σαρανταριά χρόνια ●●● Διότι πλέον οι συντάξιμες αποδοχές θα υπολογίζονται με βάση το μέσο όρο όλου του εργασιακού βίου ●●● «Δεν ζητήθηκε ποτέ η μείωση των αποζημιώσεων κατά 50%», δήλωσε ο Σερβάς Ντερούζ της τρόικας ●●● Σωστά, ζητήθηκε κατά 400% ●●● Τόσο βγαίνει το ποσοστό της μείωσης, αν εξισωθεί η αποζημίωση των «υπαλλήλων» με αυτή των «εργατών», όπως σαφέστατα γράφει το Μνημόνιο ●●● Τελικά, δε μας δουλεύει μόνο ο Λοβέρδος, αλλά και η τρόικα, που έμαθε τάχιστα τα ελληνικά κόλπα της προπαγάνδας ●●● «ΕΙΜΑΙ μια αριστερή που ψηφίζει ΠαΣοΚ», δηλώνει η Μπιρμπιλοτίνα, στο «Βήμα» ●●● Ο,τι πείτε, μαντάμ ●●● Αλλωστε, και ο επί των δασικών καπιταλιστής μυστικοσύμβουλός σας «αριστερός» δήλωνε κάποτε ●●● Αμφότεροι, προφανώς έχετε μπλέξει την Αριστερά με την αριστερή τσέπη ●●● Αλήθεια, πότε θα παρουσιάσετε επίσημα το μυστικοσύμβουλό σας; ●●● Επί τη ευκαιρία: το στιλάκι που λανσάρατε στην αρχή δεν πουλάει πια ●●● Θα το καταλάβατε και από την υποδοχή που επιφυλάχτηκε στο «σχέδιο ανάπλασης» του κέντρου της Αθήνας, που παρουσιάσατε ●●● Δε βρέθηκε φυλλάδα –ούτε καν πασοκική– να σας στηρίξει ●●● Στο ψιλό σας πήραν άπασες ●●● Οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ τάχα οργίστηκαν με το ΠΔ για τα εργασιακά και απειλούν ότι δεν θα ψηφίσουν το Ασφαλιστικό ●●● (Οταν ψήφιζαν το Μνημόνιο ήταν… άλλο) ●●● Ο Γιωργάκης απειλεί τους βουλευτές με πρόωρες εκλογές κι αυτοί αναγκαστικά θα πειθαρχήσουν ●●● Μια χαρά το ξέρουν όλοι τους το σικέ παιχνίδι ●●● Για το εργασιακό καμιά ψηφοφορία στη Βουλή δε θα γίνει, οπότε ο καθένας μπορεί να δηλώνει διαφωνών ●●● Υπάρχουν, όμως και οι άλλοι, που με μια μικρή επιμήκυνση (π.χ. από 4 σε 6 μήνες) του ανώτατου ορίου προειδοποίησης για απόλυση θα είναι ευχαριστημένοι ●●● Ρε ουστ ●●● Δεν είναι πολιτική ΠΑΣΟΚ αλλά είναι αναγκαία για τη χώρα η πολιτική της κυβέρνησης, υποστήριξε ο Απόστολος Κακλαμάνης ●●● Ας προσέχει, γιατί την άλλη φορά θα έχει και γιαούρτια, όχι μόνο μπινελίκια ●●● Λέτε να δούμε τον Αβραμό στο ίδιο κόμμα με τη Ντόρα; ●●● Στην αστική πολιτική, ποτέ μη λες «ποτέ» ●●● Ιδιαίτερα όταν πρόκειται για τον κύριο Τίποτα ●●● Οι σαμπάνιες, οι γραβάτες και τα χρυσά μανικετόκουμπα, που έστελνε η Siemens, κάνουν 100 εκατ. ευρώ; ●●● Τις μίζες, ρεεεε! ●●● Ενα ακόμη σύντομο ανέκδοτο ●●● Ο βούλγαρος πρωθυπουργός «ξανασκέφτεται» τον αγωγό Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη, γιατί ανησυχεί για τις επιπτώσεις στο περιβάλλον ●●● Αυτός ξεπέρασε και τους δικούς μας ●●● Τίποτα πρωτότυπο δε μπόρεσε να βρει ●