Η διημερίδα «κοινωνικού διαλόγου» για τη γεωργία, την αγροτική ανάπτυξη και τα τρόφιμα, που διοργάνωσαν η ΟΚΕ και το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων στις 25-26 Γενάρη, ήταν –σύμφωνα με τις δηλώσεις των κυβερνητικών στελεχών– ένα από τα πιο δυνατά χαρτιά της κυβέρνησης στην προσπάθειά της να επιλύσει τα προβλήματα των αγροτών και να ανοίξει τα μπλόκα. Στο προηγούμενο φύλλο της «Κ» αναφερθήκαμε στο περιεχόμενο του «διαλόγου» και τον είχαμε χαρακτηρίσει κακοστημένη φιέστα. Βρεθήκαμε στο Ζάππειο για τις ανάγκες του ρεπορτάζ και ζήσαμε από πρώτο χέρι τις εργασίες του «κοινωνικού διαλόγου».
Τεράστια η επιτυχία, κόσμος και ντουνιάς ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της υπουργού και έδωσε αγωνιστικό παρόν. Παραβρέθηκαν και συνεδρίασαν από κοινού με τους εμπειρογνώμονες των Ομάδων Εργασίας σύσσωμοι οι υπάλληλοι του ΥΠΑΑΤ, που περιφέρονταν από αίθουσα σε αίθουσα για να κάνουν μπούγιο, οι ειδικοί συνέργατες της ΟΚΕ, οι ιδιώτες μελετητές, οι εκπρόσωποι του επιχειρηματικού κόσμου, τα ΔΣ των Οργανισμών που εποπτεύει το ΥΠΑΑΤ, οι γνωστοί και μη εξαιρετέοι παρατρεχάμενοι που δραστηριοποιούνται επιχειρηματικά στον αγροτικά τομέα, μασώντας ζεστό χρήμα από τα διάφορα προγράμματα, ορισμένοι Πασόκοι αγροτοσυνδικαλιστές, που τις προηγούμενες μέρες τους βλέπαμε στα μπλόκα, και οι αγροτοπατέρες της ΠΑΣΕΓΕΣ, της ΓΕΣΑΣΕ, της ΣΥΔΑΣΕ και της ΠΕΝΑ. Η παρουσία των αγροτών δεν κρίθηκε αναγκαία (ο παραπάνω εσμός ξέρει πολύ καλύτερα τα προβλήματά τους) και οι «διαλογιζόμενοι», μέσα από εξαντλητικό διάλογο, ανταλλαγή επιχειρημάτων και σύνθεση απόψεων, που διήρκεσαν δύο ολόκληρες ώρες, κατέληξαν σε σημαντικά και άκρως τεκμηριωμένα συμπεράσματα, που θα μελετήσει η υπουργός για να δώσει λύση στα προβλήματα των αγροτών.
Δεν νομίζουμε ότι χρειάζεται να σας πούμε περισσότερα, για να καταλάβετε ότι η διημερίδα του Ζαππείου δεν ήταν καν κακοστημένη φιέστα. Ηταν απλά και μόνο μια ασήμαντη εμποροπανήγυρη…
ΥΓ: Ο γερμανός επιστήμονας, που τη δεύτερη μέρα του διαλόγου παρουσίασε ένα μοντέλο γεωργικής εκπαίδευσης από τη Βαυαρία, ήταν η μεγαλύτερη ατραξιόν της εμποροπανήγυρης. Αν και προσπαθήσαμε πολύ, δεν καταλάβαμε τι ήθελε να μας πει ο ποιητής (ο οποίος δεν απάντησε στην ερώτηση, αν το εκπαιδευτικό ίδρυμα που εκπροσωπούσε ανήκε στον ιδιωτικό ή στο δημόσιο τομέα, όπως και για τις πηγές χρηματοδότησής του) και μετά το τέλος της διάλεξης, ανάμεσα στα ειρωνικά σχόλια της πλειοψηφίας των παρευρισκομένων, έπεσε η ατάκα του διήμερου: «έμαθαν πως διαλογιζόμαστε, πλάκωσαν και οι Βαυαροί»…