Σε σφοδρή καταγγελία της κυβερνητικής πολιτικής προχώρησε η Πανελλήνια Ομοσπονδία Γεωτεχνικών Δημοσίων Υπαλλήλων (ΠΟΓΕΔΥ), στην οποία συνδικαλίζονται οι γεωτεχνικοί δημόσιοι υπάλληλοι (γεωπόνοι, κτηνίατροι, δασολόγοι κτλ.), μετά την αποκάλυψη της «Κόντρας» ότι ο πρώην υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Βαγγέλης Αποστόλου, την ίδια ώρα που εξέδιδε πύρινες ανακοινώσεις για τον αγώνα που δήθεν έδινε για την κατοχύρωση της φέτας, ξεπουλούσε εν ψυχρώ αυτό το προϊόν ΠΟΠ (Προστατευόμενης Ονομασίας Προέλευσης).
Μετά και τις νεότερες αποκαλύψεις, για την εμπορική συμφωνία ΕΕ-Βιετνάμ, με την οποία αναγνωρίζεται το δικαίωμα της παραγωγής «φέτας» Βιετνάμ (γράφουμε αναλυτικά σε άλλη σελίδα), αναμένεται οι αντιδράσεις να λάβουν μορφή χιονοστιβάδας. Ακόμα και στελέχη της γαλακτοβιομηχανίας, στην οποία τόσες «αβάντες» έχει κάνει η κυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ, χαρακτηρίζουν επαίσχυντη αυτή τη συμφωνία, γιατί πλήττει και τα δικά τους συμφέροντα (ξεχνώντας τις δικές τους ευθύνες, με τις αθρόες εισαγωγές νωπού και συμπυκνωμένου γάλακτος, το οποίο χρησιμοποιούν για την παραγωγή όλων των γαλακτοκομικών προϊόντων, συμπεριλαμβανόμενης της φέτας).
Η φέτα, από προϊόν ΠΟΠ, μετατρέπεται σε τρόπο παρασκευής. Δηλαδή, οποιοσδήποτε και οπουδήποτε θα μπορεί να παρασκευάζει λευκό τυρί από πρόβειο ή αιγοπρόβειο γάλα (και από αγελαδινό, βέβαια, καθώς κανείς δε θα τον ελέγχει) και να το ονομάζει φέτα! Η παραγωγή φέτας, που είναι η «ναυαρχίδα» των ελληνικών τυριών, θα δεχτεί τεράστιο πλήγμα και η κτηνοτροφία θα καταστραφεί.
Η ανακοίνωση της ΠΟΓΕΔΥ
Ο λαϊκισμός και η ανικανότητα της Κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ είναι πλέον σε γνώση και του τελευταίου έλληνα πολίτη και πολύ περισσότερο των ελλήνων κτηνοτρόφων και των γεωτεχνικών της χώρας αυτής. Ομως ο απίστευτος κυνισμός των υπουργών της κατά την αποκάλυψη της δράσης της, μας αφήνει άφωνους. Είναι άλλο να υπερασπίζεσαι τα δίκαια και συμφέροντα της Χώρας σου και να ηττάσαι και άλλο να παραδέχεσαι ότι συμβιβάζεσαι και ξεπουλάς κεκτημένα της πολύπαθης Χώρας μας, σε επίσημες απαντήσεις του ΥπΑΑΤ στη Βουλή των Ελλήνων, έστω και εάν οι απαντήσεις αυτές απευθύνονται σε βουλευτές της Χρυσής Αυγής.
Με την με αριθ. πρωτ. 606/26-8-2018 απάντηση του πρώην Υπουργού κ. Ε. Αποστόλου στη Βουλή των Ελλήνων για πρώτη φορά η κυβέρνηση διά του υπουργού της γνωστοποιεί τη στάση που τήρησε ξεπουλώντας τη φέτα ως προϊόν ΠΟΠ στην Κομισιόν, όταν συζητείτο το 2015 η συμφωνία ΕΕ με τον Καναδά. Παραδέχεται ότι πρότεινε η ίδια το ξεπούλημα τη φέτας αναφέροντας ότι κατέθεσε «συμβιβαστική πρόταση». Δηλαδή παραδέχεται με τον πιο επίσημο τρόπο ότι πρότεινε τη δυνατότητα το λευκό τυρί που παράγει ο Καναδάς να το ονομάζει «φέτα» αρκεί αυτό να παράγεται από πρόβειο ή μείγμα πρόβειου και γίδινου γάλακτος. Η προσπάθεια διασκέδασης της στάσης της εναντίον των εθνικών συμφερόντων με επιχειρήματα του τύπου «οι έλληνες παραγωγοί να μπορούν να ανταγωνίζονται με σχετικά ισότιμους όρους (αν μη τι άλλο με της ίδιας ζωικής προέλευσης γάλα) τα μεγαθήρια του διεθνούς ανταγωνισμού» στερούνται σοβαρότητας και φαίνεται ότι οι κυβερνώντες αγνοούσαν τις ιδιαιτερότητες της ελληνικής αιγοπροβατοτροφίας και κτηνοτροφίας και τα συγκριτικά της πλεονεκτήματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Στην πράξη η Κυβέρνηση προσπαθεί να συγκαλύψει τη μεγάλη υποχώρηση γιατί από τη στιγμή που η χώρα δέχτηκε ο Καναδάς να παράγει τυρί που το ονομάζει «φέτα» με δικό του πρόβειο και αιγοπρόβειο γάλα δύσκολα θα μπορέσει στο μέλλον να απαγορεύσει την παραγωγή φέτας σε οποιαδήποτε άλλη χώρα (με δικό της πρόβειο και γίδινο γάλα), αλλά και στην Ελλάδα με εισαγόμενο γάλα.
Ομως το ξεπούλημα των ελλήνων κτηνοτρόφων και της ελληνικής υπαίθρου δεν συγκαλύπτεται και η δράση της Κυβέρνησης και του αρμόδιου Υπουργείου σε σχέση με την κατοχύρωση της φέτας ως προϊόν ΠΟΠ, εντάσσεται στην ευρύτερη θέση και στάση της κυβέρνησης η οποία ενώ φραστικά είναι υπέρ των φτωχών και αδυνάτων στην πράξη υπερασπίζεται τα συμφέροντα των μεγάλων γαλακτοβιομηχανιών που θέλουν να παράγουν φέτα και ελληνικό γιαούρτι από γάλα εισαγόμενο (φρέσκο ή/ και συμπυκνωμένο) γιατί έτσι πιέζουν τις τιμές του ελληνικού γάλακτος σε χαμηλά επίπεδα με τις γνωστές συνέπειες εγκατάλειψης και ερήμωσης των αγροτικών περιοχών.
Η Κυβέρνηση συνεπής στην υπεράσπιση των εν λόγω συμφερόντων, το 2016 εξέδωσε ΚΥΑ με την οποία νομιμοποιήθηκε η χρήση εβαπορέ γάλακτος στην παρασκευή γιαουρτιού και θεωρήθηκε ότι ο όρος «ελληνικό γιαούρτι» αναφέρεται στον τρόπο παρασκευής. Προσπαθώντας να καλύψει τις πράξεις της με το γνωστό λαϊκιστικό της μανδύα υπόσχεται στους κτηνοτρόφους ότι θα κατοχυρώσει το «ελληνικό γιαούρτι» ως προϊόν Γεωγραφικής Ενδειξης (ΠΓΕ) δίνοντας ψεύτικες ελπίδες στους κτηνοτρόφους για άνοδο των τιμών του ελληνικού αιγοπρόβειου γάλακτος και επιβίωση των κτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεών τους, ενώ την ίδια στιγμή το πόρισμα της ομάδας εργασίας που η ίδια σύστησε για την κατοχύρωση του ελληνικού γιαουρτιού, δεν αγγίζει το θέμα της ισχύουσας ΚΥΑ που επιτρέπει παραγωγή «ελληνικού γιαουρτιού» με εισαγόμενο γάλα και εξανεμίζει κάθε πιθανότητα κατοχύρωσης του ελληνικού γιαουρτιού ως ΠΓΕ.
Με τη διάλυση του ελεγκτικού μηχανισμού διευκολύνθηκε περαιτέρω η παραβατικότητα σε βάρος των εθνικών προϊόντων. Φαίνεται πλέον καθαρά ότι η έλλειψη των ελέγχων δεν είναι τυχαίο γεγονός και επιτεύχθηκε με τον κατακερματισμό των ελεγκτικών μηχανισμών και την υποστελέχωση και την απαξίωση των γεωτεχνικών υπηρεσιών, των μόνων που δύνανται να πραγματοποιήσουν αξιόπιστους ελέγχους από το στάβλο στο τραπέζι σε όλη την επικράτεια.
Τελευταία Νέα :
- Ιδιωτική Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού στη Χίο!
- Τρέμουν τη δημοσιότητα της δίκης τους οι νεοναζιστές – Ζητούν την απαγόρευσή της!
- Είτε μέρα είτε νύχτα εισβάλετε, ο θάνατος σας περιμένει
- Οι «Μεγάλοι Ευεργέτες», η αστυνομοκρατία και η διαμαρτυρία για την απόλυση του Δημήτρη Αντωνίου
- Σαν σήμερα 18 Ιούλη
- Λυσσάνε που ο ελληνικός λαός είναι σταθερά με τους Παλαιστίνιους