Χωρίς ακόμα να έχει ξεκαθαρίσει ποιοι και για ποιο λόγο χτύπησαν τον ειδικό φρουρό έξω από το σπίτι του στρατιωτικού ακόλουθου της βρετανικής πρεσβείας, η Αντιτρομοκρατική έβαλε μπροστά τα παπαγαλάκια της που πάντα πρόθυμα άρχισαν να πλέκουν σενάρια τρομοκρατίας από τις στήλες των αστικών φυλλάδων, με φανερό στόχο το κίνημα αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους και γενικότερα το χώρο της μαχητικής αντικαπιταλιστικής αντίστασης.
Τα πρώτα σενάρια συνέδεαν τη συγκεκριμένη ανθρωποκτονία με τη μαχητική διαμαρτυρία έξω από το Α.Τ. Αχαρνών και κάποια γκαζάκια που μπήκαν κοντά στο Α.Τ. Χαλκηδόνας. Ενέργειες που φυσικά δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους, αφού η ενέργεια έξω από το ΑΤ ήταν μια μαζική μαχητική διαμαρτυρία, ενώ για τα γκαζάκια στη Χαλκηδόνα υπήρξε τηλεφώνημα ανάληψης ευθύνης σε εφημερίδα. Αμέσως μετά, όμως, ρίχτηκαν στην πιάτσα νέα σενάρια, που συνέδεαν ευθέως το κίνημα αλληλεγγύης με μια νέα φάση του ένοπλου, η οποία ξεκινά με βάση παλιά μέλη του ΕΛΑ και της 17Ν. Το ίδιο είχε γίνει και μετά την έκρηξη στη γέφυρα της Π. Ράλλη. Και τότε συνδέθηκε η ενέργεια αυτή με το κίνημα αλληλεγγύης, ενώ κάποια δημοσιεύματα το συγκεκριμενοποίησαν περισσότερο, συνδέοντάς την με τον κύκλο των συμπαραστατών του Α. Γιωτόπουλου.
Το ασφαλίτικο αυτό παιχνίδι δεν είναι καινοφανές. Πρόκειται για κλασική άσκηση τρομοκρατίας σε βάρος ενός κινήματος που έχει γίνει ενοχλητικό. Οσο ενοχλητικές είναι και οι βίαιες ενέργειες που γίνονται. Γιατί αυτές οι ενέργειες χαλάνε την εικόνα της «εξάρθρωσης της τρομοκρατίας», που εδώ και δυόμισι χρόνια προσπαθούν να περάσουν οι ιθύνοντες της «αντιτρομοκρατίας», ενώ το κίνημα αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους τους καταργεί το μονοπώλιο της ιδεολογίας και της προπαγάνδας, καθώς έχει καταφέρει να σπάσει τα παλιά στεγανά και να προκαλέσει τα πρώτα ρήγματα στο σκηνικό της τρομολαγνείας και της τρομοϋστερίας.
Το έχουμε γράψει και άλλη φορά, το επαναλαμβάνουμε και μ’ αυτή την ευκαιρία. Δεν μασάμε. Δεν πρόκειται να μας τρομοκρατήσουν. Το κίνημα αλληλεγγύης πατάει σε στέρεες βάσεις οι οποίες καθημερινά γίνονται πιο γερές. Δεν πρόκειται να παραιτηθεί από τους σκοπούς που έχει θέσει στον εαυτό του. Την καλύτερη απάντηση θα την πάρουν στο διήμερο Αντιτρομοκρατικό Φεστιβάλ (Πάντειος, 5-6 Φλεβάρη).