Οσοι βρέθηκαν στην αίθουσα του Πενταμελούς Εφετείου Αναστολών την περασμένη Δευτέρα αντίκρισαν ένα φοβερό θέαμα. Ενας άνθρωπος που μετά βίας μπορούσε να σταθεί στα πόδια του και βάδιζε υποβασταζόμενος από δυο μπάτσους ήταν περικυκλωμένος από τη γνωστή κουστωδία με τους κουκουλοφόρους και τους ασφαλίτες. Εμφανώς καταβεβλημένος από τη σκλήρυνση κατά πλάκας ο Π. Σερίφης δεν κατάφερε να σταθεί όρθιος ούτε όταν χρειάστηκε να απευθυνθεί στους δικαστές. Η μαρτυρία ενός γιατρού του Γενικού Κρατικού «Γιώργος Γεννηματάς» και η έκθεση δύο ιατροδικαστών που τον εξέτασαν, καθώς και μια σειρά πρόσφατες εξετάσεις που έδειχναν χειροτέρευση της νόσου, η οποία επεκτάθηκε από τον εγκέφαλο στο νωτιαίο μυελό, επιβεβαίωσαν απλά αυτό που όλοι βλέπαμε μπροστά μας. Εναν άνθρωπο ανάπηρο από το ένα χέρι και πάσχοντα από σκλήρυνση κατά πλάκας, που έπρεπε προ πολλού να έχει αποφυλακιστεί.
Κι όμως, τον κράτησαν φυλακισμένο δυόμισι χρόνια και η αποφυλάκισή του ήταν απλά η αναζήτηση κάποιου ανθρωπιστικού άλλοθι. Ο εισαγγελέας της έδρας, προτείνοντας να γίνει δεκτή η αίτηση αναστολής, δεν παρέλειψε να πει ότι ο Π. Σερίφης «αποδεδειγμένα υπήρξε μέλος της τρομοκρατικής οργάνωσης 17Ν, που έχει διαπράξει πολλά εγκλήματα». Προφανώς, το ότι η σχετική δικαστική κρίση δεν έχει τελεσιδικήσει δεν παίζει κανένα ρόλο για τους εισαγγελείς.
Εξοντωτική είναι και η εγγύηση των 6.000 ευρώ που του επέβαλαν. Μια οικογένεια ζει με ένα μισθό, έχει κάνει τόσα έξοδα κι αυτοί της βάζουν εγγύηση 6.000 ευρώ (ο εισαγγελέας είχε προτείνει 2.000 ευρώ). Η οικογένειά του αναγκάστηκε να καταφύγει σε δανεισμό για να αποφυλακιστεί ο Π. Σερίφης την επομένη. Οι Κινήσεις Αλληλεγγύης στους Πολιτικούς Κρατούμενους δεσμεύτηκαν να καλύψουν ένα μέρος αυτού του ποσού και διεξάγουν οικονομική καμπάνια. Παρακαλούμε να ανταποκριθείτε, γιατί η αλληλεγγύη πρέπει να εκφράζεται και σ’ αυτό το επίπεδο.