Τη Δευτέρα 7 Νοέμβρη, στις 9 το πρωί, θα εκδικαστεί στο Πενταμελές Εφετείο Αθήνας η αίτηση της Ειρήνης Αθανασάκη για αναστολή εκτέλεσης της ποινής που της έχει επιβάλει το πρώτο έκτακτο τρομοδικείο για την υπόθεση ΕΛΑ. Το επιχείρημα που επικαλείται η Αθανασάκη είναι ακλόνητο: στις δυο δίκες που έγιναν για την ίδια υπόθεση, το ένα δικαστήριο την καταδίκασε με πλειοψηφία 2-1 και το άλλο την αθώωσε με πλειοψηφία 2-1. Υπάρχει, δηλαδή, μια συνολική ισοψηφία, βάσει της οποίας θεωρείται σφόδρα πιθανό ότι στο Εφετείο θα αθωωθεί. Αυτό με νομικούς όρους, γιατί όσοι έχουμε παρακολουθήσει την υπόθεση γνωρίζουμε πολύ καλά, ότι σε βάρος της Αθανασάκη δεν υπάρχει τίποτα, εκτός από την κατευθυνόμενη κατάθεση της ψευδομάρτυρα Κυριακίδου.
Τυχόν απόρριψη του αιτήματος της Αθανασάκη θα συνιστά μια ακόμη πρόκληση. Θα είναι μια απόφαση υπαγορευμένη από τις πολιτικές σκοπιμότητες της «αντιτρομοκρατίας».
Οι Κινήσεις Αλληλεγγύης στους Πολιτικούς Κρατούμενους καλούν σε μαζική παρουσία στο Εφετείο τη Δευτέρα το πρωί. Είναι το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε, ως άσκηση πίεσης στο δικαστήριο και ως εκδήλωση αλληλεγγύης στην πολιτική κρατούμενη.