Τους ξυλοκόπησαν άγρια, συνέλαβαν μερικές δεκάδες, διάλεξαν τέσσερις από το σωρό και τους παρέπεμψαν με το σύνηθες πακέτο κατηγοριών και δεν εμφανίζονται στο δικαστήριο αυτοί που τους «είδαν» να πετούν πέτρες, να βιαιοπραγούν, να αντιστέκονται στη σύλληψη.
Για δεύτερη φορά οι μπάτσοι «μάρτυρες» δεν εμφανίστηκαν στη δίκη των τεσσάρων φοιτητών και έτσι το δικαστήριο αναγκάστηκε να προχωρήσει σε νέα αναβολή (για τις 4 Δεκέμβρη). Ο λόγος της απουσίας τους είναι προφανής. Οι προϊστάμενοί τους τους διέταξαν να απόσχουν, για να μη ρίξουν λάδι στη φωτιά. Και να μη ξεβρακωθούν κιόλας. Γιατί τώρα η δίκη δεν θα περνούσε στα ψιλά, ενώ το Δεκέμβρη υπολογίζουν ότι η δημοσιότητα θα είναι μικρότερη.
► Μπορεί να μην εμφανίστηκαν οι μπάτσοι, εμφανίστηκαν όμως αυτόπτες μάρτυρες που θα καταθέσουν ότι είδαν αστυνομικούς να κρατούν μια τσάντα σ’ έναν κύκλο και να ρίχνουν μέσα πέτρες. Αυτή η τσάντα ανήκε σε έναν από τους συλληφθέντες! Δεν είναι, βέβαια, πρωτοφανές. Θυμηθείτε την περίπτωση του βρετανού Σάιμον Τσάπμαν, ενός από τους «7 της Θεσσαλονίκης», που του πήραν την τσάντα και του έβαλαν άλλη, γεμάτη με μολότφ, ενέργεια που καταγράφηκε από το φωτογραφικό φακό. Αυτά είναι τα «στρατιωτάκια ακίνητα» του Πολύδωρα.