♦ Oλα για την κάλπη. Για ψήφους κομματικές και για σταυρούς προσωπικούς. Με τις φωτιές ακόμα να καίνε ανθρώπους, χωριά και δάση, ο Αλογοσκούφης έστελνε κυριακάτικα (για να προλάβει τις εφημερίδες της Δευτέρας) φωτογραφίες από την υπουργική σύσκεψη για την εξειδίκευση των «μέτρων προστασίας των πυρόπληκτων», όπου φαινόταν ο ίδιος να προεδρεύει και οι συνάδελφοί του να τον ακούνε όπως οι μαθητές το δάσκαλο. Και ο Δούκας, εξαφανισμένος από την εποχή που ξέσπασε το σκάνδαλο των ομολόγων, πήρε σβάρνα τηλεοράσεις και ραδιόφωνα (πουρνό-πουρνό τη Δευτέρα), διαφημίζοντας τα «γενναία μέτρα» τα οποία ο ίδιος υπέγραψε ως «καθ’ ύλην αρμόδιος».
♦ «Kάηκαν μόνο κάποια δέντρα», δήλωσε ο Βουλγαράκης στην αρχαία Ολυμπία, όταν είχε καεί ολόκληρος ο Κρόνιος Λόφος και όλα τα δάση που περιβάλλουν τον αρχαιολογικό χώρο, ενώ οι φλόγες είχαν «γλείψει» το μουσείο! Κοντολογίς, την πάτησε, γιατί τον ενημέρωσαν λάθος. Πήγε στην Ολυμπία για να δρέψει δάφνες και βρέθηκε, χωρίς να το καταλάβει, μπροστά σε μια νέα γκάφα! Προηγουμένως, είχε συνεννοηθεί με τα κανάλια για το που θα κάνει τις δηλώσεις, ώστε να αποφύγει τους οργισμένους κατοίκους. Κάποιοι, όμως, ήταν και εκεί και τον πλάκωσαν στα μπινελίκια, ενώ οι μπράβοι του έσπρωχναν τον κόσμο. Ετσι, τα μάζεψε άρον-άρον, σφράγισε τα φιμέ παράθυρα του αυτοκίνητου και την έκανε, δείχνοντας για μια ακόμα φορά τον παχυδερμισμό και τη γαϊδουριά που χαρακτηρίζει τους αστούς πολιτικούς. Και βέβαια, τα κανάλια του έκαναν πλάτες, λογοκρίνοντας τις επίμαχες σκηνές. Οταν ενημερώθηκε για τη γκάφα, ξαναμάζεψε νύχτα τα κανάλια στον φρουρούμενο χώρο του μουσείου και με συνέντευξη Τύπου προσπάθησε να τα μαζέψει. Ηταν, βέβαια, αργά αλλά τα κανάλια του ξαναέκαναν τη χάρη και δεν στάθηκαν στη γκάφα του. Κάποιοι πολιτικοί προστατεύονται, ακόμα και από τα αντιπολιτευτικά Μέσα.
♦ Δευτέρα, 27 Αυγούστου. Η Ελλάδα καίγεται, η εκατόμβη των νεκρών μεγαλώνει, κραυγές αγωνίες έρχονται από περικυκλωμένα από φλόγες χωριά, αλλά… κάποιοι συνεχίζουν ανενόχλητοι το εθνικώς ωφέλιμο έργο τους: «Μικρές ανοδικές τάσεις επικράτησαν στη συνεδρίαση του Χρηματιστηρίου τη Δευτέρα. Ο Γενικός Δείκτης Τιμών έκλεισε στις 4.813,91 μονάδες, παρουσιάζοντας άνοδο σε ποσοστό 0,28%. Η αξία των συναλλαγών διαμορφώθηκε στα 222,02 εκατομμύρια ευρώ». Προεξοφλούν γερές μπίζνες με την ανοικοδόμηση.
♦ Η παραπάνω είδηση αφιερώνεται εξαιρετικά σε όσους αποκαλούν «ξύλινο λόγο» και «λαϊκισμό» τις καταγγελίες μας ότι το έγκλημα είναι του καπιταλισμού και πως οι κυβερνήσεις δεν είναι παρά τα εκτελεστικά του όργανα.