Μία από τις προεκλογικές εξαγγελίες του ΠΑΣΟΚ, στην οποία μάλιστα έδινε ιδιαίτερο βάρος ο ίδιος ο Παπανδρέου, ήταν ότι θα διευρύνει τα διάφορα εισοδηματικά κριτήρια για το ΕΚΑΣ, ώστε αυτό το φιλανθρωπικό βοήθημα να το παίρνουν επιπλέον 300.000 συνταξιούχοι. Το είχαν «ποσοτικοποιήσει» κιόλας, σε μια επίδειξη αισχρής κοινωνικής δημαγωγίας, προκειμένου κυριολεκτικά να κλέψουν τις ψήφους εκατοντάδων χιλιάδων χαμηλοσυνταξιούχων.
Μετά τις εκλογές και αφού το «λεφτά υπάρχουν» αντικαταστάθηκε από το «δεν υπάρχει σάλιο», ξεχάστηκε και η «δέσμευση» για τη χορήγηση του ΕΚΑΣ σε ακόμη 300. 000 συνταξιούχους. Η ρύθμιση που προωθούν το πολύ να προσθέσει 20.000 χαμηλοσυνταξιούχους, όπως οι ίδιοι λένε (εμείς κρατάμε επιφύλαξη γι’ αυτόν τον αριθμό, γιατί κάποιοι μπορεί να προστεθούν, κάποιοι άλλοι όμως μπορεί να αποκλειστούν).
Στις δυο μαραθώνιες εμφανίσεις του στα πρωινάδικα Mega και Alter ο Παπακωνσταντίνου ρωτήθηκε σχετικά (από υποχρέωση, λόγω του συνταξιουχικού κοινού που παρακολουθεί αυτές τις εκπομπές και χωρίς καμιά διάθεση πίεσης από τους Οικονομέα-Καμπουράκη και Αυτιά) και απάντησε ότι «έβαλαν έναν αριθμό, αλλά δεν προλαβαίνουμε να τα κάνουμε όλα σ’ ένα χρόνο… όταν δυστυχώς μας κληροδότησε η προηγούμενη κυβέρνηση τα χάλια που μας κληροδότησε». Κατέληξε με το καθιερωμένο: «Ετσι κι αλλιώς, οι δεσμεύσεις μας είναι δεσμεύσεις τετραετίας»! Θυμόσαστε, ασφαλώς, ότι τα ίδια ακριβώς έλεγε και ο Αλογοσκούφης».