Η Νίκι Χέιλι, πρώην πρεσβευτής των ΗΠΑ στoν ΟΗΕ και διεκδικήτρια του χρίσματος των Ρεπουμπλικανών (έχασε από τον Τραμπ), έκανε επίσκεψη στη σιωνιστική οντότητα, επισκέφτηκε μονάδα πυροβολικού στα σύνορα του Λιβάνου και έγραψε πάνω σε βλήμα μεγάλου διαματρήματος «Αποτελειώστε τους – Αμερική-καρδούλα-Ισραήλ».
Δεν μας εκπλήσσει το περιεχόμενο του συνθήματος που έγραψε η αμερικανίδα ακροδεξιά πολιτικός. Τι θα έγραφε, «ειρήνη» ή κάτι αντίστοιχο; Τότε δε θα είχε λόγο να επισκεφτεί την επικράτεια του σιωναζισμού.
Το πρόβλημα για όλα αυτά τα σκυλιά είναι ότι δεν μπορούν να «αποτελειώσουν» ούτε την Παλαιστινιακή Αντίσταση ούτε τη Λιβανέζικη Αντίσταση που καθοδηγεί η Χεσμπολά.
O παρακάτω χάρτης δημοσιεύτηκε στην «προοδευτική» σιωνιστική Χααρέτζ στις 22 Μάη, συνοδεύοντας σχετικό άρθρο που αναφέρει ότι η κόκκινη γραμμή είναι το νέο de facto σύνορο της σιωνιστικής οντότητας με τον Λίβανο.
230.000 έποικοι έχουν εκκενώσει τη βόρεια περιοχή της σιωνιστικής οντότητας, για να αποφύγουν τα χτυπήματα από τον Λίβανο. Οπότε, τσάμπα και βερεσέ γράφει η φασιστο-Νίκι «αποτελειώστε τους». Ούτε ο Μητσάρας, ο καφετζής της Ανω Ραχούλας και προπονητής της τοπικής ποδοσφαιρικής ομάδας, δε λέει τέτοια στους παίχτες του στο ημίχρονο, άμα χάνουν με 5-0 από την Κάτω Ραχούλα.
Οι σιωνιστικοί εποικισμοί στο βορρά της οντότητας έχουν γίνει κωμοπόλεις φαντάσματα. Οι σιωνιστές έποικοι διαμαρτύρονται συνέχεια στην κυβέρνηση Νετανιάχου. Την περασμένη εβδομάδα ίδρυσαν το πρώτο «Ισραηλινό στρατόπεδο προσφύγων», που το ονόμασαν «Στρατόπεδο Προσφύγων Αλ-Τζαλίλ».
«Ο πόλεμος με τη Χαμάς και τη Χεσμπολά και η απόφαση του Ισραήλ να εκκενώσει τα βόρεια σύνορά του με τον Λίβανο από δεκάδες χιλιάδες πολίτες, σημαίνει ότι υπάρχει ένα αόρατο τείχος μέσα στη Γαλιλαία. Ενα ογκώδες τείχος έχει υψωθεί σε όλη τη χώρα και όλοι εμείς χτυπάμε τα κεφάλια μας σ’ αυτό», έγραψε η Χααρέτζ. Ας ενημερώσει κάποιος τη φασιστο-Νίκι…
Μετά την υστερία που ξέσπασε στα σιωνιστικά μίντια απ’ αφορμή το μπαράζ πυραύλων που έπληξε το Τελ Αβίβ και την κεντρική περιοχή της οντότητας, την περασμένη Κυριακή, ο Μοσέ Νταβίντοβιτς, πρόεδρος του περιφερειακού συμβουλίου του Ασερ, βγήκε να διαμαρτυρηθεί ότι ενδιαφέρονται μόνο για το κέντρο και το νότο αλλά δεν λένε κουβέντα για τις επιθέσεις της Χεσμπολά στο βορρά.
«Δέκα πύραυλοι έπεσαν στο κέντρο της χώρας και τα μίντια βρίσκονται σε αναβρασμό – η χώρα βρίσκεται σε αναταραχή», έγραψε ο Νταβίντοβιτς. Και συνέχισε: «Αλλά κάθε μέρα ντουζίνες πυραύλων εκτοξεύονται προς τους εποικισμούς της γραμμής αντιπαράθεσης και τη Γαλιλαία, συμπεριλαμβανόμενων αντιαρματικών πυραύλων και drone αυτοκτονίας, και η χώρα παραμένει σιωπηλή. Για μια ακόμα φορά αποδεικνύεται ότι ο βορράς δεν λογαριάζεται».
Θα λέγαμε πως θυμίζει λίγο το «οι κωλοαθηναίοι δεν αφήνουν τον ΠΑΟΚ να πάρει πρωτάθλημα», αλλά αυτό είναι μια θεσσαλονικιώτικη-επαρχιώτικη γραφικότητα. Αντίθετα, οι συνεχείς αντιδράσεις των σιωνιστών του βορρά αποτελούν μέρος της κρίσης που μαστίζει τη σιωνιστική οντότητα. Και καμιά φασιστο-Νίκι δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό με γκροτέσκες και γελοίες ενέσεις ηθικού. Οι σιωναζιστές είναι… μια ωραία ατμόσφαιρα (αλλά αυτό δεν αλλάζει το δολοφονικό DNA του σιωναζισμού).