Αυτή τη φορά τα πραγματικά περιστατικά ήταν τέτοια που δεν τους επέτρεπαν να κουκουλώσουν την υπόθεση, φτιάχνοντας ένα παραμύθι όπως έκαναν με τον μπάτσο στην ΑΣΟΕΕ, που τράβηξε το κουμπούρι, το απασφάλισε και απειλούσε φοιτητές σκοπεύοντας τα κεφάλια τους. Αυτή τη φορά τα πράγματα ήταν εξαιρετικά απλά.
Ασφαλίτης, που ανήκει στην Υποδιεύθυνση Δίωξης Ναρκωτικών (είναι και επίλεκτος, τρομάρα του), ενεπλάκη σε τροχαίο με πολίτη στον Χολαργό. Οπως συμβαίνει καθημερινά στους ελληνικούς δρόμους, άρχισαν να καυγαδίζουν για το ποιος φταίει. Ο ασφαλίτης, όμως, είχε το πιο ισχυρό… επιχείρημα. Τράβηξε το κουμπούρι και πλάκωσε στις σφαίρες το αυτοκίνητο του πολίτη, ο οποίος φυσικά πάγωσε από τον τρόμο του. Μία από τις σφαίρες καρφώθηκε στο κάθισμα του συνοδηγού! Ευτυχώς, δηλαδή, που δεν υπήρχε συνοδηγός, γιατί δεν ξέρουμε πού ιθα τον έβρισκε η σφαίρα και τι ζημιά θα του έκανε.
Φυσικά, ο ασφαλίτης είχε έτοιμη τη δικαιολογία: του ανέβηκε, λέει, το αίμα στο κεφάλι, επειδή ο πολίτης έβαλε μπροστά το αυτοκίνητο και πήγε να του πατήσει το πόδι! Δε θα το συζητήσουμε, βέβαια.
Η ηγεσία της μπατσαρίας δεν είχε άλλη επιλογή από το να τον θέσει σε διαθεσιμότητα. Αργότερα θα επανέλθει στα καθήκοντά του, μην αμφιβάλλετα γι’ αυτό. Η διαθεσιμότητα είναι μέχρι να περάσει η μπόρα. Θα δεχτεί και καμιά ποινή για άσκοπη χρήση όπλου και τέρμα. Αυτοί οι μηχανισμοί ποτέ δε διώχνουν τα στελέχη τους, επειδή «τους έκατσε η στραβή».
Και βέβαια, ο αστικός Τύπος έσπευσε να διαχωρίσει τα δύο περιστατικά, αυτό της ΑΣΟΕΕ κι αυτό του Χολαργού. Δε σημείωσε ούτε την ευκολία με την οποία τραβάνε τα υπηρεσιακά τους όπλα και τα χρησιμοποιούν ευρισκόμενοι εκτός υπηρεσίας. Ούτε συνέδεσε αυτή την ευκολία με τον «νέο άνεμο» που πνέει σε όλα τα κλιμάκια της μπατσαρίας, με το κυβερνητικό δόγμα «του νόμου και της τάξεως», με τη δικαιολόγηση από τον ίδιο τον Χρυσοχοΐδη περιστατικών όπως η εισβολή στο σπίτι του σκηνοθέτη Ινδαρέ, ο ξυλοδαρμός του ίδιου και του γιου του και η απροκάλυπτη προβοκάτσια που πήγαν να στήσουν σε βάρος τους, με τις δηλώσεις των μπατσοσυνδικαλιστών ότι τώρα έχουν λυμένα τα χέρια κτλ.
Ετσι που το πάνε, είναι πολύ πιθανό να θρηνήσουμε ένα νέο Γρηγορόπουλο. Οταν ο μπάτσος βουτάει το κουμπούρι ακόμα και όταν δε βρίσκεται εν υπηρεσία, δε θέλει πολύ –ειδικά άμα αισθναθεί στριμόκωλα- να πατήσει τη σκανδάλη. Το ότι ακόμα δεν είχαμε τέτοιο περιστατικό είναι καθαρά ζήτημα τύχης.
Τελευταία Νέα :
- Ο Χωμενίδης στο πλευρό των σιωναζιστών του Ισραήλ
- Σαν σήμερα 21 Ιούλη
- Σοφία, ορθοί ακούσομεν…
- Σύλλογος Οικοτρόφων ΝΦΕ ΕΜΠ: Ολοι μαζί παλέψαμε και τα καταφέραμε
- Οι εκβιασμοί για τη συμμετοχή στην αξιολόγηση ξεπερνά τα όρια της βίαιης και παρενοχλητικής συμπεριφοράς
- Για να ξεκινήσει όμορφα το Σαββατοκύριακό σας…