Ειδικές αστυνομικές δυνάμεις με βαρύ οπλισμό έβγαλε ο Χρυσοχοΐδης στο κέντρο της Αθήνας. Για να αισθάνονται ασφάλεια οι τουρίστες και να πατάσσεται η παραβατικότητα, είπαν.
Δηλαδή, όλα τα προηγούμενα χρόνια δεν αισθάνονταν ασφαλείς οι τουρίστες; Παρά τη συγκέντρωση τόσων προσφύγων και μεταναστών, ποτέ η Ελλάδα δεν έγινε στόχος τυφλών χτυπημάτων. Οσο για την παραβατικότητα του κέντρου, ο καθένας μπορεί να αντιληφθεί ότι μια ομάδα μπάτσων με βαρύ οπλισμό δεν μπορεί ν' αντιμετωπίσει τους πορτοφολάδες. Ούτε καν οι απλοί ένστολοι μπάτσοι. Μόνο οι ασφαλίτες που δε διακρίνονται με τη μία.
Είναι φανερό ότι τα «κομάντα» της μπατσαρίας δεν απευθύνονται στους τουρίστες αλλά στους Ελληνες, για να τους θυμίσουν το δόγμα «νόμος και τάξις» της νέας κυβέρνησης.