Εδώ και λίγο καιρό βρίσκεται σε εξέλιξη μια προσπάθεια να μετατραπούν τα κελιά της υπόγειας 6ης πτέρυγας, που βρίσκεται στις γυναικείες φυλακές Κορυδαλλού και στην οποία κρατούνται μια σειρά πολιτικοί κρατούμενοι (17Ν, ΕΑ και ΣΠΦ), σε μπουντρούμια μεσαιωνικού τύπου, με την εφαρμογή μιας τακτικής διαρκών προκλήσεων. Τα τελευταία επεισόδια αυτής της τακτικής διαδραματίστηκαν στα τέλη της προηγούμενης και στις αρχές αυτής της εβδομάδας.
Την Τετάρτη 25 Μάη άρχισαν έργα για την τοποθέτηση πυκνού πλέγματος πάνω από μια νεκρή ζώνη που υπάρχει ανάμεσα στα κελιά των πολιτικών κρατούμενων και το χώρο που βρίσκονται οι δικαστικές αίθουσες. Το πλέγμα αυτό θα κόψει και τον λίγο ήλιο που μπαίνει για κάποιες ώρες στην υπόγεια πτέρυγα και θα μετατρέψει τα κελιά σε ανήλιαγους τάφους. Οι πολιτικοί κρατούμενοι αντέδρασαν άμεσα, τράβηξαν τις μπαλαντέζες από τις πρίζες και τα συνεργεία σταμάτησαν.
Οι τεχνικές υπηρεσίες του υπουργείου Δικαιοσύνης, με τις οποίες επικοινώνησε συνήγορος των πολιτικών κρατούμενων, δήλωσαν άγνοια για τα έργα. Η φυλακή, με την οποία επικοινωνήσαμε εμείς, δήλωσε ότι δεν κάνει τίποτα χωρίς εντολή. Το γραφείο του αρμόδιου γενικού γραμματέα του υπουργείου Δικαιοσύνης Ευτύχη Φυτράκη, με τον οποίο ζητήσαμε επικοινωνία, μας είπε πως είναι σε σύσκεψη. Ζητήσαμε να επικοινωνήσει μαζί μας, όμως η «σύσκεψη» ήταν… αρμένικη, καθώς κράτησε ολόκληρη τη συγκεκριμένη μέρα (και τις επόμενες).
Τα συνεργεία ξανάπιασαν δουλειά την Παρασκευή. Το πρωί της ίδιας μέρας, οι πολιτικοί κρατούμενοι έστειλαν στην πολιτική ηγεσία του υπουργείου Δικαιοσύνης, μέσω της διοίκησης της φυλακής, το εξής κείμενο:
ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ
προς τον υπουργό Δικαιοσύνης Ν. Παρασκευόπουλο
και τον γενικό γραμματέα Ε. Φυτράκη
Επειδή δεν πέρασαν πολλές μέρες από την Ημερίδα «Φυλακές, δικαιώματα, διαφάνεια και λογοδοσία», που οργανώσατε στις 19/5/2016, στην οποία διατυπώσατε διάφορα περί «παράθυρου στις φυλακές», «διαφάνειας» και άλλα τέτοια ηχηρά, σας γνωρίζουμε ότι, στην απόπειρά σας να κλείσετε το μικρό άνοιγμα στον ουρανό μας – τον οποίο ήδη αυλακώνουν πυκνά κάγκελα και αγκαθωτά σύρματα – και να μας εγκιβωτίσετε με πυκνό σιδερένιο πλέγμα σε ένα πραγματικό κλουβί, θα αντιδράσουμε με κάθε διαθέσιμο μέσο.
Κορυδαλλός, 27/5/2016
Κουφοντίνας Δημήτρης
Μαζιώτης Νίκος
Τσάκαλος Χρήστος