Τρεις υπουργοί οργάνωσαν φιέστα χριστουγεννιάτικα, όταν δόθηκαν στην κυκλοφορία μερικά χιλιόμετρα της Ιονίας Οδού. Ο Σπίρτζης ως υπουργός Εργολαβιών, ο Φλαμπουράρης ως παλιός εργολάβος και ως άνθρωπος του Μαξίμου και η Γεροβασίλη (αγκύλωση πρέπει να έπαθε η κροταφογναθική της περιοχή από το μόνιμα καρφιτσωμένο χαμόγελο) ως βουλευτής Αρτας. Βέβαια, το τμήμα του δρόμου που παραδόθηκε φτάνει μέχρι την Αμφιλοχία, όμως μπορούμε να φανταστούμε τι έχει να γίνει όταν φτάσει μέχρι την Αρτα. Κι όταν ετοιμαστεί όλος ο δρόμος, από το Αντίρριο μέχρι τα Γιάννινα, είμαστε σίγουροι ότι θα πάει να κόψει την κορδέλα ο ίδιος ο Τσίπρας. Συνεχίζουν επάξια ένα γκεμπελίστικο κόλπο που πρώτος εμπνεύστηκε ο Λαλιώτης και συνέχισε επαξίως ο Σουφλιάς. Απλά, επειδή τώρα τα έργα είναι σαφώς λιγότερα (και μικρότερα), αυτοί τα εγκαινιάζουν σε μικρότερα κομμάτια, για να 'χουν περιθώριο να κάνουν πολλές φιέστες. Α, να μην ξεχάσουμε και τον χουνταίο Παττακό που είχε αποκτήσει ειδικότητα στα εγκαίνια.
Περασμένα ξεχασμένα
Ειδικά για την Ιονία Οδό, πρέπει να πούμε ότι το τμήμα που εγκαινίασε το τρίο Στούτζες (Σπίρτζης-Φλαμπουράρης-Γεροβασίλη) είναι το πρώτο που κατασκεύασε η κοινοπραξία των φαταούληδων εργολάβων και έχει μήκος 26 χιλιόμετρα. Εδώ και χρόνια, από το Δημόσιο έχουν κατασκευαστεί το τμήμα Κομπότι-Φιλιππιάδα (17 χιλιόμετρα) και η παράκαμψη Αγρινίου (34 χιλιόμετρα). Οταν ο Σουφλιάς έδωσε και αυτόν τον αυτοκινητόδρομο στους εργολάβους, ο ΣΥΡΙΖΑ ανέβηκε στα κεραμίδια και κατήγγειλε τις συμβάσεις παραχώρησης, που σημαίνουν ρεμούλα, διόδια κτλ. Οταν οι Σαμαροβενιζέλοι τροποποίησαν τις συμβάσεις παραχώρησης, για να μπουκώσουν με περισσότερο χρήμα τους εργολάβους, ο ΣΥΡΙΖΑ ξανανέβηκε στα κεραμίδια και μιλούσε για σκάνδαλο, καλώντας το λαό να μην πληρώνει πουθενά διόδια.
Τώρα, όχι μόνο πηγαίνουν και εγκαινιάζουν τους αυτοκινητόδρομους των εργολάβων με το χιλιόμετρο, αλλά και απευθύνουν δημόσιους επαίνους στους φαταούλες, όπως έκανε ο Σπίρτζης: «Θα ήθελα να συγχαρώ επίσης, τις εργοληπτικές εταιρίες για την προσπάθεια που έκαναν, αλλά και για τις ενέργειές τους. Γιατί πρέπει να ακούγονται αυτά τα πράγματα. Αν δεν είχαν συμμετάσχει με τον τρόπο που συμμετείχαν στην ολοκλήρωση των δρόμων, θα είχαμε πολύ μεγάλα προβλήματα και αυτοί δεν θα ολοκληρώνονταν»! Κι αυτά που έλεγε στο παρελθόν ο ΣΥΡΙΖΑ για τους εργολάβους-αρπακτικά; Περασμένα ξεχασμένα κι αυτά, όπως και τόσα άλλα.
Χωρίς ντροπή
Ο Φλαμπουράρης ξεπέρασε και τον εαυτό του σε ξεδιαντροπιά. Ενώ είχε δοθεί στη δημοσιότητα η εξευτελιστική επιστολή Τσακαλώτου, αυτός βγήκε στη φιέστα Σπίρτζη-εργολάβων στην Ιονία Οδό και είπε μεταξύ άλλων και τα εξής: «Καταφέραμε με το πλεόνασμα με το οποίο υπήρχε και χωρίς να επηρεαστεί καθόλου το πρόγραμμα, να δώσουμε την 13η σύνταξη, όπως είχαμε υποσχεθεί στο πρόγραμμα της Θεσσαλονίκης, σε αυτούς που έχουν εισοδήματα κάτω από 850 ευρώ το μήνα. Και αυτή την προσπάθεια την κάναμε κόντρα στο ΔΝΤ και τους Γερμανούς και κόντρα και στους εδώ εκπροσώπους τους».
Πέρα από το σκυλοκαυγά
Το γεγονός ότι η Γεροβασίλη χρειάστηκε το δικηγόρο της για ν' απαντήσει στο «Πρώτο Θέμα» (φαίνεται από το ύφος της μακροσκελούς απάντησής της) δείχνει ότι η υπόθεση δεν είναι τόσο απλή όσο την εμφανίζει. Από την άλλη, η ΝΔ είναι φανερό ότι θα πιάνεται από οποιαδήποτε «κιτρινιά» για να ασκήσει αντιπολίτευση στον ΣΥΡΙΖΑ, αδιαφορώντας για την ουσία.
Ποια είναι η ουσία; Η Γεροβασίλη δεν ασκεί απλώς την Ιατρική, όπως γράφει. Είναι συνιδιοκτήτρια του μεγαλύτερου ακτινοδιαγνωστικού κέντρου στην Αρτα, που μαζεύει σχεδόν όλο το «χαρτί» από τους κατοίκους των νομών Αρτας και Πρέβεζας, καθώς τα νοσοκομεία και των δύο πόλεων δεν έχουν τομογράφους. Η ίδια υποστηρίζει ότι ως βουλευτίνα δεν είχε ασυμβίβαστο, γιατί οι συμβάσεις που το μαγαζί της υπέγραφε με τον ΕΟΠΥΥ δεν είναι σαν τις εργολαβίες, αλλά κάτι άλλο. Υποστηρίζει ακόμα πως το 2015, όταν ορκίστηκε υπουργός, φρόντισε να μεταβιβάσει τις μετοχές της. Πού τις μεταβίβασε; Στο γιο της!
Τι αποδεικνύει όλη η επιχειρηματολογία και εκείνων που κατηγορούν τη Γεροβασίλη και της ίδιας που αμύνεται; Το μόνο που αποδεικνύει είναι πόσο σάπιο είναι το σύστημα των ασυμβίβαστων των πολιτικών προσώπων. Η περίπτωση της Γεροβασίλη δεν είναι η μοναδική, όμως μιας και αυτή απασχόλησε την επικαιρότητα, προσφέρεται για σχολιασμό. Η Γεροβασίλη δεν επέλεξε το διορισμό στο δημόσιο (η ηλικία της δείχνει ότι θα είχε διοριστεί). Επέλεξε τις ιατρικές μπίζνες. Εστησε συνεταιρικά ένα μεγάλο μαγαζί στην Αρτα, με επένδυση σημαντικού σταθερού κεφαλαίου. Επειδή ξέρουμε καλά πώς λειτουργούν αυτού του τύπου τα μαγαζιά, σημειώνουμε το ουσιαστικό ασυμβίβαστο που υπάρχει για τέτοιου τύπου επιχειρηματίες, ανεξάρτητα αν διατηρούν τις μετοχές τους ή τις μεταβιβάζουν σε συγγενικά τους πρόσωπα. Στον… ηθικό κόσμο της αστικής πολιτικής, όμως, ισχύει μόνο το τυπικό ασυμβίβαστο. Γι' αυτό και η Γεροβασίλη έβαλε το δικηγόρο της να της γράψει τη μισή δήλωση (η άλλη μισή ήταν πολιτικά μπινελίκια για τη ΝΔ και τον Μητσοτάκη).
Ραντιέρηδες
Είναι δυνατόν καθηγητές σ' ένα δευτεροκλασάτο κολέγιο στις ΗΠΑ να δηλώνουν καταθέσεις εκατομμυρίων δολαρίων, όπως το ζεύγος των υπουργών Παπαδημητρίου-Αντωνοπούλου; Αστεία πράγματα. Τα λεφτά δε βγήκαν από το μισθουλάκο του καθηγητή στο κολέγιο (ναι, μισθουλάκος είναι για τα αμερικάνικα δεδομένα), αλλά από δουλειές στη Wall Street. Σε ανύποπτο χρόνο είχαμε αποκαλύψει ότι το συγκεκριμένο κολέγιο το ίδρυσε ένας μεγαλοραντιέρης της Wall Street και λειτουργούσε ως παράρτημα και βιτρίνα τμημάτων του χρηματιστικού κεφαλαίου στις ΗΠΑ.
Δεν μας αρέσουν οι θεωρίες συνωμοσίας, αλλά δεν είναι συνωμοσία το να μην πιστεύει κανείς το παραμύθι ότι ένας Ελληνοαμερικανός θυμήθηκε ξαφνικά στα 70 του ότι πρέπει… να βοηθήσει την πατρίδα του, ήρθε στην Ελλάδα αρχικά ως «μαγαζάτορας» (κάνοντας μπίζνες με το αμερικάνικο Ινστιτούτο που διευθύνει), μετά έκανε υπουργό τη σύζυγο και βοηθό του και μετά έγινε και ο ίδιος υπουργός. Ενας άνθρωπος που επί δεκαετίες δεν έκανε τίποτ' άλλο από το να βγάζει λεφτά, συνδεδεμένος με υπηρεσίες της αμερικάνικης κυβέρνησης και διεθνών ιμπεριαλιστικών οργανισμών και με ακαδημαϊκά μαγαζιά της Wall Street, δεν μπορεί να κάνει κάτι διαφορετικό στα γεράματά του. Κατά συνέπεια, οι συριζαίοι οφείλουν ν' απαντήσουν τι ρόλο παίζει ο Παπαδημητρίου και πώς συνδέθηκαν μαζί του (ρητορικό είναι το ερώτημα, φυσικά, δεν περιμένουμε απάντηση).
Αει… χάσου
«Η ιδέα πως [η κυβέρνηση] αναγκάστηκε να στείλει ταπεινωτική επιστολή, ορκιζόμενη ότι δεν θα το ξανακάνει, σαν παιδί του δημοτικού, πλήττει την υπερηφάνεια κάθε Ελληνα». Ο αντιπρόεδρος της ΝΔ Μπουμπούκος, ο άνθρωπος που δήλωνε περισσότερο μνημονιακός από την τρόικα και καλούσε τους δημοσιογράφους να μην του κλέβουν τη… μνημονιακή δόξα και να τη δίνουν στον Τόμσεν του ΔΝΤ, ψέγει τη συγκυβέρνηση για την επιστολή Τσακαλώτου. Λες και ήπιαμε όλοι το νερό της λησμονιάς και δε θυμόμαστε τον Σαμαρά να στέλνει επιστολή νομιμοφροσύνης (ως αρχηγός της ΝΔ, χωρίς ο ίδιος να είναι μέλος της κυβέρνησης Παπαδήμου). Λες και δε θυμόμαστε ότι το Νοέμβρη του 2014, η συγκυβέρνηση των Σαμαροβενιζέλων υποχρεώθηκε από την τρόικα στην ταπείνωση να καταργήσει με τροπολογία τη ρύθμιση για τις 100 δόσεις, που είχε ψηφίσει πριν από μερικές μέρες.
Μηχανισμός προπαγάνδας
Μπορεί η Βουλή να είχε κλείσει, όμως ο μηχανισμός προπαγάνδας έπρεπε οπωσδήποτε να λειτουργήσει, προκειμένου να εκτοπιστεί από την κορυφή των ειδήσεων η επιστολή Τσακαλώτου. Ο πρόεδρος της Βουλής Ν. Βούτσης ανέλαβε να δράσει, δεδομένου ότι δεν υπήρχε άλλο «γκαγκάν» θέμα. Ετσι, κάλεσε εσπευσμένα τους κοινοβουλευτικούς συντάκτες, οι οποίοι αναγκάστηκαν να τρέξουν με το γουρουνόπουλο στα δόντια και την άχνη του κουραμπιέ στα ρούχα, προκειμένου να παραλάβουν το CD με τα «πόθεν έσχες» των βουλευτών. Ηταν σίγουρο ότι οι «γαργαλιστικές» λεπτομέρειες για τα περιουσιακά στοιχεία θα κυριαρχούσαν στην επικαιρότητα μεταξύ χριστουγέννων και πρωτοχρονιάς. Οπως και έγινε.
Τι ωραίο πλιάτσικο
Την ώρα που ο Τσίπρας, ο Σπίρτζης, ο Φλαμπουράρης και οι υπόλοιποι «Καλοχαιρέτες» της κυβέρνησης κόβουν αβέρτα-κουβέρτα κορδέλες, εγκαινιάζοντας με το χιλιόμετρο δρόμους, αφού έκαναν γαργάρα αυτά που κατήγγειλαν όσο βρίσκονταν στην αντιπολίτευση, καλό είναι να θυμόμαστε ότι οι εργολαβίες των αυτοκινητόδρομων δεν είναι απλές εργολαβίες κατασκευής, αλλά εργολαβίες εκμετάλλευσης. Μιλάμε για μεγάλο πλιάτσικο. Γι' αυτό και ήρθαν να πάρουν μέρος μονοπωλιακοί όμιλοι, όπως η γερμανική «Χόχτιφ» (έφτιαξε και το αεροδρόμιο της Αθήνας) και η γαλλική «Βινσί» (έχει και τη γέφυρα Ρίου-Αντίρριου).
Δείτε τα στοιχεία για τον αυτοκινητόδρομο Κόρινθος-Πάτρα, που κατασκευάζει και θα εκμεταλλεύεται κοινοπραξία των «Βινσί», «Χόχτιφ», «Ακτωρ», J&P Αβαξ και ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ, όπως οι ίδιοι οι εργολάβοι τα διαφημίζουν. Το «κόστος» κατασκευής θα φτάσει στο 1,5 δισ. ευρώ. Απ' αυτά, το 33% προέρχεται από κονδύλια της ΕΕ, το 6% από κονδύλια του Προγράμματος Δημόσιων Επενδύσεων, το 23% από τη «συμβολή των χρηστών» (έτσι ονομάζουν την παγκόσμια ληστρική πρωτοτυπία, να εισπράττουν διόδια σε αυτοκινητόδρομο που ακόμα δεν έχει γίνει και αποτελεί πεδίο ταλαιπωρίας και κινδύνων) και το 38% από ιδιωτικά κεφάλαια.
Αν πάρουμε υπόψη μας τις υπερτιμολογήσεις που κάνουν οι εργολάβοι (μιλάμε για καθαρή κλεψιά) και τα δάνεια που παίρνουν από ελληνικές τράπεζες (με εγγύηση του ελληνικού δημοσίου), θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι δε βάζουν δεκάρα τσακιστή. «Κινούν» απλά ένα σταθερό κεφάλαιο που διαθέτουν (μηχανήματα) και θα γίνουν κύριοι και εκμεταλλευτές του πιο πολυσύχναστου αυτοκινητόδρομου για δεκαετίες.
Ποιος είναι ο ψεύτης;
Στις 13 Δεκέμβρη, σε ένα από τα καθημερινά non paper που εκδίδει το Μαξίμου, έγραφε ότι η ελληνική κυβέρνηση ζητά από το ΔΝΤ «να κρατήσει τίμια στάση και να μη λέει ψέματα πως συμφωνήθηκαν πρωτογενή πλεονάσματα 3,5%».
Στις 23 Δεκέμβρη, ο Τσακαλώτος έστειλε τη γνωστή επιστολή στους Ντεϊσελμπλούμ και Ρέγκλινγκ, στην οποία μεταξύ άλλων έγραφε: «Οι ελληνικές αρχές αναγνωρίζουν πλήρως ότι τα ανακοινωθέντα του Eurogroup στις 25 Μαΐου και στις 5 Δεκεμβρίου βασίζονται στη διαρκή αφοσίωση στις δεσμεύσεις του Μνημονίου». Το ανακοινωθέν του Eurogroup στις 5 Δεκέμβρη αναφέρει: «Το Eurogroup επανέλαβε ότι ο στόχος για πρωτογενές πλεόνασμα 3,5% του ΑΕΠ που θα επιτευχθεί έως το 2018 θα πρέπει να διατηρηθεί μεσοπρόθεσμα».
Εύκολα μπορεί να αντιληφθεί κανείς ποιος είναι ο ψεύτης.